Представљање регије Фурланија-Јулијска крајина на штанду Покрајиниског секретаријата за пољопривреду

На штанду Покрајиниског секретаријата пољопривреду, водопривреду и шумарство на 90. међународном сајму у Новом Саду данас је одржана Конференција представљања италијанске регије Фурланија-Јулијска крајина која је смештена уз границу са Словенијом и Аустријом. У овој регији, у њеном низијском делу најразвијенији су ратарство и воћарство, док у планинском подручју доминира сточарска производња.
Стручњаци из ове регије данас су упознали посетиоце сајма са својим потенцијалима, али и проблемима које имају у аграрној производњи. Била је то прилика, како је истакао домаћин скупа, Александар Пановски, подсекретар у Секретаријату за пољопривреду, да разменимо искуства, научимо од Италијана како раде, али и да покажемо наша достигнућа.
Најпре је представљен сајам Порденоне у истоименом италијанском градићу који има 60.000 становника. Овај град је, како је истакао Ренато Пујати челни човек сајма, од малог града временом израстао у прави индустријски центар. Сјам у Порденонеу има више од 30 манифестација годишње, а посебно је популаран сајам вина РИВЕ. Овај сајам ће се ове године одржати од 8 до 10 новембра, а како је истакао Пујати, на темељу сарадње са Новосадским сајмом у Порденонеу ове године очекују и госте из Србије. Иначе, РИВЕ се одржава у шест сајамских хала и у свакој од њих биће приказан један сегмент производње грожђа и вина.
На сајму РИВЕ учествују 24 државе, а главни савремени трендови у производњи вина, како је истакао Пујати, тичу се стварања садница које успешно могу да се гаје без примене пестицида и производње вина без додавања адитива.
Антонио Зулиани представио је италијснски подрум „Раушедо“ који постоји 72 године. Зулиани је говорио о важности превенције у производњи грожђа како би се произвело квалитетно вино. Истакао је значај праћења трендова када је у питању укус потрошача, јер се то из године у годину мења. Комплетан сортимент се из тог разлога, како је нагласио, промени за 6-7 година.
И италијански пољопривредници трпе због климатских промена које утичу на продуктивност, померају рокове сетве и дозревања усева. О рационализацији производње и употребе ресурса, брине агенција за рурални развој ЕРСА чији су представници на сајму говорили о коришћењу воде у условима климатских промена. Паоло Тонело, Микеле Фабро и Валентино Волпе говорили су о евидентном смањењу количине падавина у вегетационој сезони због чега се траже иновативна решења за одрживо наводњавање усева. Све резултате до који дође ЕРСА, ова агенција прослеђује крајњим корисницима, пољопривредницима. Климатским променама, како је речено, највише су угрожени делови регије где се гаји кукуруз. Климатски екстреми утичу на то да произвођачи кукуруза имају све више проблема са појавом микотоксина. Узгој кивија је још једна важна производња ове регије. Међутим, произвођачи све теже излазе на крај са бактеријским обољењима овог воћа, а примећене су и деформације корена до којих, како се претпоставља, долази због неправилног наводњавања.