Учесници четврте студијске посете у оквиру пројекта AGRINNO 2 посетили кућу лековитог биља у Мађарској

Четврта по реду студијска посета (семинар), која се реализује у оквиру пројекта АGRINNO 2, одржана је у периоду од 29.-30. априла 2022.године у Сегедину и месту Ópusztaszer у Мађарској. Овај пут тема је била „Прерада лековитог и ароматичног биља и пласман на тржиште“ а учесници су, као и претходних пута, били представници средњих пољопривредних школа из Футога и Сомбора, представници удружења “Добра башта” из Сремске Митровице и Станишића као и други релевантни представници из области пољопривреде.

Првог дана семинара представницима из Србије, др József HORVÁTH са Универзитета из Сегедина презентовао је информације о гајењу лековитог и зачинског биља у Мађарској, осврћући се при том на комерцијални односно економски аспект као и аспект пратеће регулативе које се примењују у производњи/продаји производа из ове области.

Посебно интересовање представника из Србије изазвала је посета Националном историјском спомен парку Ópusztaszer који представља етнографски музеј на отвореном и у оквиру којег се налазе, између осталог, баште као и Кућа лековитог биља. У Кући лековитог биља одржана је презентација о гајењу и користима лековитог и зачинског биља од стране председнице удружења Ezerjófű, Ágota BEREK. Након одржаних презентација, учесници семинара су имали прилике да се упознају са разноврсним лековитим биљкама које се гаје у баштама, а које одржава и о којима брине гђа Ágota BEREK. Крај другог дана у Националном историјском спомен парку Ópusztaszer, завршен је разгледањем панорамске слике која говори о доласку Мађара у Карпатску област (базен), аутора Árpád Feszty. Ово изузетно ретко уметничко дело, пре свега због технике његове израде и димензија (дуго је 120 метара, а високо 15 метара), једно је од шеснаест таквих на свету.

Ова студијска посета реализовала се у оквиру пројекта AGRINNO 2 – „Унапређење предузетништва и могућности за запошљавање у прекограничном региону кроз пољопривредну праксу засновану на иновацијама” који у партнерству спроводе Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, Институт за ратарство и повртарство ʺИнститут од националног значаја за Републику Србијуʺ, Фонд “Европски послови” АПВ као и Непрофитно д.о.о. за развој жупаније Чонград

(Мађарска). Пета, уједно и последња студијска посета у оквиру пројекта AGRINNO 2, организоваће се у другој половини маја месеца.

Пројекат AGRINNO2, који се суфинансира из Интерег ИПА Програма прекограничне сарадње Мађарска–Србија 2014-2020, тежи побољшању иновативног приступа у пољопривреди у циљу искоришћавања обрадивог земљишта у окућницама у прекограничном подручју увођењем нових технологија за узгој биљних култура.

НА ЛАТИНИЦИ

Učesnici četvrte studijske posete u okviru projekta AGRINNO2 posetili kuću lekovitog bilja u Mađarskoj

Četvrta po redu studijska poseta (seminar), koja se realizuje u okviru projekta AGRINNO2, održana je u periodu od 29.-30. aprila 2022.godine u Segedinu i mestu Ópusztaszer u Mađarskoj. Ovaj put tema je bila „Prerada lekovitog i aromatičnog bilja i plasman na tržište“ a učesnici su, kao i prethodnih puta, bili predstavnici srednjih poljoprivrednih škola iz Futoga i Sombora, predstavnici udruženja “Dobra bašta” iz Sremske Mitrovice i Stanišića kao i drugi relevantni predstavnici iz oblasti poljoprivrede.

Prvog dana seminara predstavnicima iz Srbije, dr József HORVÁTH sa Univerziteta iz Segedina prezentovao je informacije o gajenju lekovitog i začinskog bilja u Mađarskoj, osvrćući se pri tom na komercijalni odnosno ekonomski aspekt kao i aspekt prateće regulative koje se primenjuju u proizvodnji/prodaji proizvoda iz ove oblasti.

Posebno interesovanje predstavnika iz Srbije izazvala je poseta Nacionalnom istorijskom spomen parku Ópusztaszer koji predstavlja etnografski muzej na otvorenom i u okviru kojeg se nalaze, između ostalog, bašte kao i Kuća lekovitog bilja. U Kući lekovitog bilja održana je prezentacija o gajenju i koristima lekovitog i začinskog bilja od strane predsednice udruženja Ezerjófű, Ágota BEREK. Nakon održanih prezentacija, učesnici seminara su imali prilike da se upoznaju sa raznovrsnim lekovitim biljkama koje se gaje u baštama, a koje održava i o kojima brine gđa Ágota BEREK. Kraj drugog dana u Nacionalnom istorijskom spomen parku Ópusztaszer, završen je razgledanjem panoramske slike koja govori o dolasku Mađara u Karpatsku oblast (bazen), autora Árpád Feszty. Ovo izuzetno retko umetničko delo, pre svega zbog tehnike njegove izrade i dimenzija (dugo je 120 metara a visoko 15 metara), jedno je od šesnaest takvih na svetu.

Ova studijska poseta realizovala se u okviru projekta AGRINNO2 – „Unapređenje preduzetništva i mogućnosti za zapošljavanje u prekograničnom regionu kroz poljoprivrednu praksu zasnovanu na inovacijama” koji u partnerstvu sprovode Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Institut za ratarstvo i povrtarstvo ʺInstitut od nacionalnog značaja za Republiku Srbijuʺ, Fond “Evropski poslovi” APV kao i Neprofitno d.o.o. za razvoj županije Čongrad (Mađarska). Peta, ujedno i poslednja studijska poseta u okviru projekta AGRINNO 2, organizovaće se u drugoj polovini maja meseca.

Projekat AGRINNO2, koji se sufinansira iz Intereg IPA Programa prekogranične saradnje Mađarska–Srbija 2014-2020, teži poboljšanju inovativnog pristupa u poljoprivredi u cilju

iskorišćavanja obradivog zemljišta u okućnicama u prekograničnom području uvođenjem novih tehnologija za uzgoj biljnih kultura.

Галерија слика студијске посете: