Председник Јухас на отварању постројења за пијаћу воду у Сенти

Нови Сад/Сента, 18. јун – Председник Скупштине АП Војводине Балинт Јухас присуствовао је данас у Сенти пуштању у рад градског бунара за снабдевање пијаћом водом, један од веома значајних инфраструктурних пројеката у овом месту који су финансирали Покрајинска влада, Општина Сента и конпанија Japan Tobacco International (JTI).

Говорећи о значају овог пројекта, председник Скупштине АПВ Балинт Јухас је истакао да је реч о изванредном примеру добре сарадње покрајинског и локалног нивоа власти и привреде у решавању озбиљних проблема грађана.

“Изградњом и пуштањем у рад градског бунара за снабдевање пијаћом водом у Сенти омогућено је неометано снабдевање пијаћом водом за 11 хиљада домаћинстава овог града, а заједничким снагама превазиђен је проблем у водоснабдевању са којима су се Сенћани до сада суочавали, пре свега у летњим месецима. Изградњу додатне водне инфраструктуре финансирали су Покрајинска влада са 6 милиона динара, општина Сента и компанија Japan Tobacco International (ЈTI). Укупна вредност инвестиције, која укључује изградњу и опремање бунара, као и повезивање цевовода, износила је више од 10 милиона динара”, истакао је Јухас.

Захваливши се амбасадору Јапана Акири Имамури и јапанском народу на пријатељству, доследној подршци и улагањима у нашу земљу, председник Јухас је подсетио на то да је трговинска размена између Србије и Јапана прошле године износила је 330 милиона евра. Он је нагласио да у АП Војводини послује 6 компанија из ове земље које пружају снажан допринос локалној економији и заједницама у Сенти, Сремским Карловцима, Новом Саду, Руми и Инђији.

Председник Јухас је истакао и да је у последње четири године Покрајинска влада уложила 613 милиона динара у пројекте у Сенти, захваљујући чему су, између осталог, обновљени и изграђени школски објекти, путна инфраструктура и асфалтирање улица, ревитализовани бунари и грађена канализациона мрежа.

Председник Јухас посебно се захвалио компанији JTI, једној од најуспешнијих иностраних компанија у земљи и најбитнијем тржишном актеру у Сенти, на исказаној и доследној друштвеној  одговорности и подршци у реализацији бројних пројеката у локалној заједници. Он је подсетио на то да је од уласка на српско тржиште 2006. године ова компанија за 18 година успела да постане део заједнице, лидер на тржишту са уделом од 28,8 одсто, да  утростручи број запослених, обезбеди егзистенцију за 3000 породица, као и да чак девет пута буде проглашена за најбољег послодавца у земљи.

Амбасадор Јапана у Србији Њ.Е. Акира Имамура нагласио је да је као највећи послодавац у дуванској индустрији Србије, ЈТИ одиграо кључну улогу у овом пројекту.

”У Јапану је друштвено одговорно пословање постало део главних токова активности приватних компанија, а не додатни терет који морате да сносите. ЈТИ је пример ове посвећености својим проактивним ангажовањем у пројектима који подржавају заједницу. Овакве иницијативе не само да решавају тренутне потребе већ и поплочају пут за јаче, отпорније заједнице и трајна побољшања у животима људи“, истакао је амбасадор и додао како недавна посета српске привредне делегације Јапану додатно наглашава растуће везе између наше две земље.

Директор фабрике  JTI у Сенти Александар Живков подсетио је да је компанија ЈТИ реализовала низ активности усмерених ка побољшању квалитета живота људи и унапређењу локалне заједнице. У Сенти, где се налази ЈТИ фабрика, компанија је помогла реконструкцију позоришта и градске фонтане, пошумљавање приобаља реке Тисе, обнову градског базена, као и оснивање Дневног центра за инвалиде рада. Како је навео, компанија ЈТИ већ 17 година подржава хуманитарну организацију Каритас донацијама које омогућавају корисницима Народне кухиње у Сенти топле оброке у зимским месецима.

Свечаном отварању присуствовали су и потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Роберт Отот, заменик покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство Золтан Тот, државни секретар у министарству финансија Јожеф Керекеш, директор корпоративних послова и комуникација у компанији JTI за Западни Балкан Горан Пекез, директор за јапанске послове JTI у седишту компаније у Женеви Уриу Ватару, и представници Општине Сента.