Грузија заинтересована за сарадњу у области пољопривреде

Представници Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство били су данас домаћини делегацији Грузије – представницима грузијског Министарства заштите животне средине и пољопривреде, Агенције за рурални развој, Националне агенције за безбедност хране, као и представницима Програма Уједињених нација за развој – УНДП.

Подсекретар ресорног секретаријата Ивана Пејовић Шеврт и заменик Золтан Тот су поздравили госте из Грузије, те истакли значај овог сусрета који се огледа у могућности да поделимо искуства стечена кроз спровођење подстицајних мера у оквиру руралног развоја у АП Војводини.

Подсекретарка Пејовић Шеврт је рекла да је ова посета још један корак напред за стварање услова за дугорочну сарадњу у области пољопривреде наше две земље. Она је указала да је АП Војводина претежно аграрно подручје, где је пољопривреда најзначајнија привредна грана, те да имамо добра искуства и знања која можемо применити у сарадњи са Грузијом.

Начелница за политику руралног развоја у Министарству пољопривреде Грузије Екатерина Звиададзе, која је предводи делегацију, истакла је да је циљ ове посете унапређивање разумевања и практичног знања грузијских креатора политике руралног развоја, у оквиру процеса европских интеграција, уз помоћ искустава из Србије. Она је указала и да је размена искуства са нама драгоцена, јер је њихова земља мала и веома је важно да повећају конкурентност своје пољопривреде.

Помоћник ресорног секретара Младен Петреш је тим поводом гостима представио карактеристике и потенцијале наше покрајине у пољопривреди, с посебним освртом на подстицајне мере намењене пољопривредним газдинствима, што стручњацима из Грузије треба да послужи за што бољу процену оквира за будућу сарадњу.

Он је подсетио да за подршку пољопривредним газдинствима Секретаријат сваке године издваја око 12 милиона евра путем 30 конкурса. Новац је намењен превасходно за куповину нових грла стоке и опрему за сточарске фарме, система за наводњавање, као и система за заштиту од мраза и града, пластеничку производњу, те набавку механизације и опреме за произвођаче органских производа, подршци у преради воћа, поврћа, млечних и месних прерађевина, као и производњу алкохолних пића, те стартап програме за младе.