Održan Prvi međunarodni dan voćara

Održan Prvi međunarodni dan voćara

Međunarodni dan voćara, koji je danas održan prvi put, u okviru ovogodišnjeg Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, okupio je voćare iz cele Srbije, predstavnike voćarskih zadruga, nauke i struke, domaće stručnjake i svetske eksperte u proizvodnji voća iz Italije.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dr Vuk Radojević je u ime organizatora, istakao da je namera da ovaj dan preraste u tradicionalan događaj u narednom periodu, jer voćarska proizvodnja koja je u usponu kod nas to zaslužuje.

“Voćarska proizvodnja kod nas ima tendenciju rasta i razvoja, jer se mnogi mladi poljoprivrednici odlučuju za ovu proizvodnu granu. Za njen uspon zaslužna je i primena moderne informacione tehnologije, kao i savremene opreme”, istakao je Radojević i naglasio da je resorni sekretarijat čvrsto opredeljen, da kroz mere agrarne politike na pokrajinskom nivou, u narednom periodu podrži intenzivne linije poljoprivredne proizvodnje gde spada i voćarstvo.

Radojević je, govoreći o merama podrške Sekretarijata, kojim se dodatno podržava voćarstvo, podsetio da je za nepune tri godine Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu subvencionisao i, zajedno sa poljoprivrednicima, investirao u protivgradnu zaštitu preko 1,3 milijarde dinara,što je doprinelo da sada pod protivgradnim mrežama imamo novih preko 900 hektara zasada, dok je u sisteme za navodnjavnje investirano 2,7 milijardi dinara, te sada pod sistemima za navodnjavanje imamo novih preko 16.000 hektara.

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu je ukazao i na značaj startap programa, kao izuzetno značajnu meru, u okviru koje su se mnogi mladi poljoprivrednici odlučili za započinjanje voćarske proizvodnje koja, kako je resorni sekretar naglasio, ima prioritet u odnosu na one manje intenzivne linije poljoprivredne proizvodnje.

Radojević je poručio da današnji skup voćara u Novom Sadu treba iskoristiti na najbolji način za razmenu informacija i iskustava, jer su se na jednom mestu okupili i proizvođači, voćarske zadruge i predstavnici nauke i struke iz zemlje i inostranstva, kao i predstavnici državnih organa.

Organizatori ove značajne manifestacije su Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, revija „Dobro jutro“, koja izlazi u okviru „Dnevnika“ AD i Novosadski sajam. Povod da organizuju Dan voćara, kako su danas još jednom potvrdili, jeste želja da se doprinese razvoju voćarske proizvodnje, koja u našoj zemlji beleži ozbiljan uspon, ali i kako bi na osnovu razgovora sa proizvođačima voća došlo do najboljih rešenja za unapređivanje ovog proizvodnog sektora u našoj državi.