Održani "Petrovoselski dani ovčara" u Bačkom Petrovom Selu

15.09.2018

Održani "Petrovoselski dani ovčara" u Bačkom Petrovom Selu

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu,vodoprivredu i šumarstvo, Dr Vuk Radojević je otvorivši danas „Petrovoselske dane ovčara „ u Bačkom Petrovom Selu, izrazio zadovoljstvo što se ova manifestacija održava po drugi put, uz konstataciju da je organizaciono naprednija od prethodne, što se ogleda i u činjenici da je ovoga puta okupila znatno veći broj odgajivača iz cele Vojvodine .

Resorni sekretar podsetio je ovom prilikom na mere agrarne podrške, koje Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu opredeljuje za unapređenje stočarske proizvodnje u našoj pokrajini.

”Pokrajina izdvaja značajna sredstva za opremanje svih tipova stočarskih farmi. Ove godine uspešno smo realizovali konkurs za te namene i mnogi poljoprivrednici su iskoristili pravo na bespovratna finansijska sredstva .Značajnu podršku opredelili smo i za odgajivački program, i osnovni cilj te agrarne mere jeste da se unapredi rasni sastav grla, kako bi naši farmeri imali visokokvalitetna i visokoproduktivna grla, i na taj način postali konkuretniji na tržištu”, istakao je Radojević u Bačkom Petrovom Selu .

Dr Radojević se osvrnuo i na podršku, koju resorni sekretarijat daje mladima za opstanak u ruralnim sredinama , kako bi unapredili svoju poljoprivrednu proizvodnju i ostali da žive na selu. Ove godine,kako je rekao potpisano je 170 ugovora sa poljoprivrednicima, a najveći broj opredelio se za nabavku stočnih grla, i to za kupovinu šilježadi, što je dokaz da su mladi poljoprivrednici,zainteresovani da se bave intenzivnim granama poljoprivredne proizvodnje , poput stočarstva. Pored toga, u fokusu agrarne politike Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu , vodoprivredu i šumarstvo jeste i razvoj i unapređivanje drugih intenzivnih grana agrara poput povrtarstva,voćarstva i vinogradarstva.

Predsednik opštine Bečej Dragan Tošić istakao je izuzetno uspešnu saradnju ova lokalne samouprave sa Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu, i podsetio da je Opština Bečej aplicirala na više konkursnih linija namenjenih poboljšanju uslova života u seoskim sredinama i bavljanja poljoprivrednom proizvodnjom.Posebno je naglasio investicije koje se udruženim sredstvima Sekretarijata za poljoprivredu i lokalne samouprave Bečej realizuju u Bačkom Petrovom Selu, u okviru izgradnje vodozahvata. Reč je izuzetno značajnom projektu za obezbeđivanje pijaće vode u ovom naseljenom mestu i izgradnju crpne stanice za potrebe navodnjavanja oranica.

Manifestaciju „Petrovoselski dani ovčara“ organizovalo je Udruženje ovčara i kozara „Petrovoselski ovan„ a pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu ,vodoprivredu i šumarstvo i opštine Bečej .