Vuk Radojević otvorio međunarodnu konferenciju „Fats & Oils Belgrade“

Vuk Radojević otvorio međunarodnu konferenciju „Fats & Oils Belgrade“

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu,vodoprivredu i šumarstvo mr Vuk Radojević otvorio je prvu međunarodnu konferenciju „Fats & Oils Belgrade“, koja je danas, u beogradskom hotelu „Hilton“, okupila više od 150 domaćih i stranih učesnika.

Radojević je čestitao predstavnicima organizacionog odbora Olgi Čurović, direktorki Poslovnog udruženja za industrijsko bilje iz Novog Sada i Faika Gencu iz kompanije AgriPRo Limited iz Istanbula, na uspešnoj organizaciji ovog skupa, koji predstavlja iskorak, jer se po prvi put u našoj zemlji održava konferencija sa međunarodnim učšćem, na kojoj će se razgovarati o proizvodnji uljarica , biljnih ulja i masti , kao i tržišnim i cenovnim kretanjima uljanih kultura u svetskim okvirima.

“Posmatrajući ukupnu proizvodnju uljanih kultura u svetu, ona je na visokom nivou od preko 570 miliona tona, što je za 53 miliona tona više nego pre dve godine. Što se tiče cena uljarica, i posebno ulja , na svetskom tržištu one su u padu, “ rekao je Radojević.

On je podsetio da je Srbija deo regionalnog, evropskog i svetskog tržišta, te je za očekivati da se promene u cenovnom pogledu odraze i na domaću proizvodnju uljanih kultura i ulja .

Kako je izneto, Evropska unija i Srbija imaju potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, ali na tom tržištu naši proizvođači ne mogu biti cenovno konkurentni, jer je kod evropskih proizvođača proizvodnja visoko subvencionisana.

“Zato nam je otvoreno tržište CEFTE , ali odnedavno i Turske, jer je Srbija redefinisala Sporazum o slobodnoj trgovini sa Turskom. Tim Sporazumom je ostvarena nova kvota sa nultom preferencijalnom stopom carine za ulje i seme uljarica i to: 25.000 tona suncokretovog sirovog ulja i 10.000 tona suncokretovog rafinisanog ulja, 15.000 tona semena suncokret, 5.000 tona soje u zrnu”, ukazao je resorni sekretar.

Radojević je na konferenciji u Beogradu poručio da se proizvođači uljarica u Srbiji moraju boriti za veće prinose po jedinici površine,moraju poštovati tehnologiju gajenja biljnih vrsta , pravila agronomske nauke i struke.

Sekretar je podsetio i na podsticajne agrarne mere resornog sekretarijata i strateško opredeljenje Pokrajinske vlade za unapređenje sistema za navodnjavanje, jer se time na konkretan način daje doprinos uvećanju prinosa poljoprivrednih kultura i smanjuje se zavisnost od uticaja globalnih klimatskih promena, što je način da se podstakne i razvoj sektora uljarica.

Radojević je na kraju dodao da učesnici treba ovaj susret da iskoriste za razmenu znanja, iskustava i informacija o proizvodnji uljarica, biljnih ulja i masti, kao i za makroekonomsku analizu kretanja na globalnom svetskom tržištu.